Rotory s permanentními magnety

S rostoucím důrazem na účinnost elektrických zařízení se čím dál častěji uplatňují synchronní nebo reluktanční točivé stroje s permanentními magnety, které jsou umístěny na rotoru. Tento princip se nejčastěji využívá u elektrických generátorů malých a středních velikostí, u servomotorů nebo vysokootáčkových točivých strojů.

Specializujeme se na výrobu rotorů s permanentními magnety uchycenými na povrchu rotoru (SPM) nebo zasunuty dovnitř rotorového paketu (IPM). Jako dodatečná mechanická ochrana může sloužit bandáž z Kevlaru nebo uhlíkového vlákna. Ve vlastní zkušební laboratoři testujeme magnetické vlastnosti jednotlivých magnetů v rámci vstupní kontroly, stejně tak provádíme komplexní analýzu povrchové indukce hotového rotoru vystaveného prvním provozním testům během vývoje.

Vysokootáčkové rotory

Vysokootáčkové točivé stroje poskytují účinné řešení především v aplikacích s omezeným prostorem a hmotnostním limitem. U těchto strojů jsou typické vysoké pracovní teploty, kde se uplatňují magnety na bázi samarium kobalt nebo neodymové magnety s laminací, která redukuje ztráty způsobené vířivými proudy. U provozních rychlostí v řádech několik desítek tisíc otáček za minutu jsou magnety dodatečně jištěny uhlíkovým vláknem.

Typy magnetů v rotorech

Moderní rotory s permanentními magnety nejčastěji využívají magnety neodymové (NdFeB), do pracovní teploty až +240°C nebo plastem pojené magnety, které nabízí vynikající kompromis cena/výkon. Rotory pro vysoké teploty nebo do velmi nehostinného prostředí uplatňují výhody magnetů samariových (SmCo), ty se vyznačují vysokou korozní odolností a pracovní teplotou až +350°C.

Výhody synchronního motoru

Princip synchronního motoru s permanentními magnety (PMSM) je založen na interakci stálého magnetického pole rotoru s točivým polem na statoru. Točivé magnetické pole ve statoru vzniká přivedením elektrického proudu na jeho vinutí, přičemž magnetické pole rotoru vytváří nalepené permanentní magnety. Motory s permanentními magnety dosahují větší účinnosti, než asynchronní stroje, dodávají stejný nebo i větší výkon při celkově menších rozměrech. Permanentní magnety zvyšují magnetický tok ve vzduchové mezeře motoru a celkový točivý moment je tak výrazně vyšší než u indukčních motorů bez magnetů.

Specializujeme se na následující produkty:

  • Rotory s permanentními magnety na povrchu
  • Rotory s vnořenými magnety
  • Vnější rotory typu „outrunner“
  • Rotory s dodatečnou bandáží (Polyglas, Kevlar, uhlík)
  • Rotory s ochranným návlekem
Ozvěte se nám
Jan Kratochvil ml. +420 607 570 823

Rádi budeme spolupracovat na vývoji a výrobě rotorů s permanentními magnety, kontaktujte našeho specialistu.

Výhradní zastoupení značek pro ČR a SR