Rotory s permanentními magnety

Princip motorů s permanentními magnety (PMSM) je založen na interakci stálého magnetického pole rotoru s točivým polem na statoru. Točivé magnetické pole ve statoru vzniká přivedením elektrického proudu na jeho trojfázové vinutí, přičemž magnetické pole rotoru vytváří nalepené permanentní magnety. Motory s permanentními magnety dosahují větší účinnosti než klasické asynchronní motory, nevyžadují snímání polohy rotoru a protože jsou z principu fungování buzeny pomocí permanentních magnetů, proto lze v jejich návrhu vyloučit ztráty na budícím vinutí. Rotory s permanentními magnety jsou menší a lehčí, takže je motor schopný dodávat stejný, nebo i větší výkon při celkově menších rozměrech. S menším objemem motoru klesá jeho výrobní cena, a použitím permanentních magnetů se zvyšuje jeho momentová přetížitelností, která může být až desetkrát větší než u všech ostatních typů motorů. Permanentní magnety zvyšují magnetický tok ve vzduchové mezeře motoru a celkový točivý moment je tak výrazně vyšší než u indukčních motorů.

Typy magnetů v rotorech:

V motorech s permanentními magnety se používají magnety na bázi vzácných zemin - neodymové, samariové a dále feritové permanentní magnety. Kdy se použije který, určuje cena a aplikace. Permanentní magnety na bázi neodymu mají největší magnetický tok a největší energetický součin, který určuje výkon motoru, jejich použití je však omezeno teplotní třídou magnetu. Tyto magnety lze použít do teplot cca 230°C a navíc jsou náchylné ke korozi. Samariové magnety nastupují tam, kde končí magnety neodymové. Magnety na bázi samaria mají vysokou teplotní odolnost, až 350°C a vynikající odolnost vůči korozi.

Výroba rotorů s magnety:

V PZK BRNO vyrábíme zakázkově jak rotory s permanentními magnety na povrchu, tak s magnety vnořenými malých a středních rozměrů (do 50Kg). Jsme zaměření na speciální aplikace s vysokým nárokem na kvalitu provedení. Ve vlastní zkušební laboratoři testujeme magnetické vlastnosti jednotlivých magnetů i výrobků s nimi a rovněž pevnost lepených spojů. Pro kontrolu rozměrů máme k dispozici souřadnicový měřící stroj (CMM) a vyvažujeme na vlastním vyvažovacím stroji. Pomocí metody konečných prvků (FEM) dokážeme navrhnout či optimalizovat nejvhodnější řešení.

Specializujeme se na následující produkty:

  • Rotory s permanentními magnety na povrchu
  • Rotory s vnořenými magnety
  • Vnější rotory typu „outrunner“
  • Rotory s dodatečnou bandáží (Polyglas, Kevlar, uhlík)
  • Rotory s ochranným návlekem
Ozvěte se nám
Jan Kratochvil ml. +420 607 570 823

Rádi budeme spolupracovat na vývoji a výrobě rotorů s permanentními magnety, kontaktujte našeho specialistu.

Výhradní zastoupení značek pro ČR a SR