Teplotní senzory LPTC a NTC

 

PTC a NTC termistory

Termistory se dělí na dva typy: termistory s kladným teplotním koeficientem (Positive Temperature Coefficient - PTC) a termistory se záporným teplotním koeficientem (Negative Temperature Coefficient - NTC). U termistorů s kladným teplotním koeficientem dochází při zvyšování jejich teploty ke zvýšení odporu, zatímco u termistorů se záporným teplotním koeficientem je to naopak, při zvyšování teploty u nich dochází ke snižování odporu. Termistory s kladným teplotním koeficientem jsou obvykle vyrobeny z upraveného keramického materiálu, který se chová jako polovodič. PTC senzory mají nelineární křivku odporu a teploty a při kritické teplotě (někdy označované jako vypínací) se odpor skokově zvyšuje. Toto výrazné zvýšení odporu lze použít ke spuštění ochranných relé, která vypínají proud do motoru (příp. jiné aplikace) a zabrání tak poškození vinutí a izolace.
NTC Termistory se záporným teplotním koeficientem jsou obecně nejběžněji používaným typem teplotních senzorů, protože je lze použít prakticky v jakémkoli typu zařízení, kde hraje roli teplota. U NTC termistorů dochází s rostoucí teplotou k poklesu jejich odporu.

Lineární PTC termistory

Druhým typem termistoru s kladným teplotním koeficientem jsou křemíkové lineární termistory LPTC (v současné době alternativa za KTY). Tento typ termistoru je vyráběn jinou technologií, jejímž výsledkem je téměř lineární nárůst odporu termistoru se zvyšující se teplotou. Oproti PTC senzorům mají menší rozsah pracovních teplot. 

Zakázková výroba

Vyrábíme lineární křemíkové PTC senzory LPTC 600 / LPTC 1000, které jsou alternativou k již nevyráběným senzorům KTY 84-130 / KTY83-110 výrobce NXP. Naše LPTC senzory mají srovnatelné parametry jako senzory KTY v rozsahu teplot od -40°C až + 180°C, dlouhodobou teplotní stabilitu, vysokou přesnost a spolehlivost, jsou nezávislé na polaritě. Jedná se tak o cenově výhodné řešení (v porovnání s KTY) pro měření teplot, které nachází využití v oborech jako elektrické pohony, měřící a regulační technika, průmyslová automatizace, automotive a další. Provedení kabelové konfekce teplotních senzorů (spoje, přívodní vodiče, izolace čidla) zajistíme dle vašich požadavků. Naše laboratoř je vybavena zkušebním pracovištěm na snímání základní charakteristiky tohoto výrobku, kterým je závislost ohmického odporu na teplotě.

Vyrábíme konfekci s následujícími senzory:

  • lineární PTC termistory LPTC 600 (náhrada za KTY84-130)
  • lineární PTC termistory LPTC 1000 (náhrada za KTY83-110)
  • NTC
Ozvěte se nám
Jan Kratochvil ml. +420 607 570 823

Rádi budeme spolupracovat na Vašem projektu, kde uplatníte teplotní čidla, kontaktujte našeho specialistu.

Výhradní zastoupení značek pro ČR a SR